T.C
AFŞİN KAYMAKAMLIĞI
(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü)
18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA PROGRAMI
 
18 Mart Şehitleri Anma Programı  17 Mart 2017 Cuma günü saat: 09:50’ te Atatürk Anıtına çelenk sunma programı ile başlayıp çeşitli anma etkinlikleriyle devam edecektir.
18 Mart Şehitler Günü nedeniyle tüm kamu, özel kurum ve kuruluşlara ait bina ve işyerleri bayraklarla donatılacaktır. 
A-KUTLAMA ESASLARI
1-18 Mart Şehitler Günü süresince resmi ve özel tüm okullar, kamu kurum ve kuruluşları bayrak ve dövizler ile süslenecek, Atatürk Anıtı gece ışıklandırılacaktır.
2-Programda görevli okullar ve diğer görevliler görevlerini aksatmadan yerine getireceklerdir. Programda görevli tüm öğretmen ve öğrenciler ile diğer görevliler tören saatinden (30 dak.) önce tören alanında yerlerini alacaklardır.
3-İlçemizdeki tüm ortaöğretim ve temel eğitim okullarında anma etkinliği düzenlenecek, etkinlik dosyası okul müdürlüğünce okulda muhafaza edilecektir.
4-Törene katılacak öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri düzgün, taşınan bayrak ve flamalar bayrak yönetmeliğine uygun olacaktır.
5-Tören alanının düzenlenmesi, temizlenmesi, bayraklarla süslenmesi, ses düzeninin kurulması ve kürsünün bulundurulması Afşin Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
6-Tören alanının güvenliğinin sağlanması ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınması Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
7-17 Mart 2016 Cuma günü saat: 09:50’te yapılacak olan Çelenk sunma töreni ile aynı gün Kaymakamlık Konferans Salonunda yapılacak olan anma programına tüm okulların ve görevli kişilerin tören saatinden önce yerlerini almalarının sağlanması, tören programının duyurulması ve ilçe Web sayfasında yayınlanması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce sağlanacaktır.
8-Günün anlam ve önemine binaen okullar arası resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenerek ilçe genelinde ilk üç dereceye giren öğrencilere yapılacak olan ilçe anma programında çeşitli ödüller verilecektir.
9-Tören programının hazırlanması ve organizasyonundan İlçe Milli Eğitim  Müdürlüğü sorumludur.
 
B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ
1-Kaymakamlık Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenkler protokol sırası ile yönetmeliğine uygun olarak Atatürk Anıtına konulacaktır.
2-Taşıyıcılar ile birlikte çelenkler, 17 Mart Cuma günü saat 09:40’ ta Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.
3-Çelenkler saat 09:50’ te İlçe Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından protokol sırasına göre Atatürk Anıtına konulacaktır.
4-Kaymakamlık çelengi anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Garnizon Komutanlığı çelengi sağında  Belediye Başkanlığı çelengi de solunda bulunacak şekilde konulacaktır.
5-Çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunulacak, müteakiben törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.  
6-Çelenk Sunma Törenine tüm kurum amirleri; ilçe merkezindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yöneticileri katılacak olup, ilçe merkezinde olan ortaokul ve liseler bayrak ve flamaları ile katılacaklardır. Bayrak ve flamalar bayrak kanununa uygun, temiz ve bakımlı olacak, taşıyıcılar kılık kıyafet yönetmeliğine uygun hareket edeceklerdir. 
 
 
 
 
 
Tören Programı:
09:40 Alanda yerleşim
09:50 Anıta Çelenklerin Konulması
                Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması.
                Kapanış ve Programa Geçiş
 
C-ANMA PROGRAMI:
            1-17 Mart 2017 Cuma günü saat 10.00’da Hükümet Konağı Konferans Salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Afşin Anadolu Lisesi ve Afşinbey Ortaokulu tarafından hazırlanan günün anlam ve önemi ile ilgili anma programı gerçekleştirilecektir.
         2-İlçe Jandarma Komutanlığınca belirlenecek bir asker tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili şiir okunacaktır.
            3-Anma programına şehit aileleri, gaziler, tüm kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, dernekler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul yöneticileri ile Afşin Anadolu Lisesi ile Afşinbey Ortaokulundan öğretmenler nezaretinde yeterli sayıda öğrenci katılacaktır.
 
            D-DİĞER ETKİNLİKLER:
            1-Bütün okullarımızda hafta boyunca 18 Mart Şehitler Gününün anlam ve önemi üzerinde durulacak; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz geniş bir şekilde işlenecektir.
         2-18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla ilçe genelindeki okullarımızda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir ve ortaöğretim okullarında kompozisyon yarışması düzenlenecektir. Dereceye giren öğrencilere ödülleri anma programında verilecektir.
 
 E-GÖREVLER
a-Belediye Başkanlığınca:
Atatürk Anıtının bulunduğu çelenk alanına saat 09:15’ te ses düzeni kurulması.
b-İlçe Jandarma Komutanlığınca:
1-Güvenliği aksatmayacak şekilde törene bir numaralı harici kıyafet ile azami personelin katılımın
sağlanması
2-Çelenk Sunma Töreninde göndere bayrak çekmek için 2 asker görevlendirilmesi.
3-Kaymakamlık Makamının çelenginin konulması  için bir personel görevlendirilmesi.
4-Afşin merkez ve köylerinde ikamet eden tüm şehit ailelerinin törene katılımının sağlanması.
            5-Şehit ailelerinin İlçe Emniyet Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde ziyaret edilmesi.
 
c-Emniyet Müdürlüğünce:
            1-Tören programı boyunca gerekli olan tüm emniyet tedbirlerinin alınması.
            2-Çelenk konulması sırasında Atatürk Anıtındaki tertip ve düzenin sağlanması.
            3-Kaymakamlık Makamının çelenginin konulması  için bir polis memuru görevlendirilmesi.
            4-Şehit ailelerinin İlçe Jandarma Komutanlığı ile koordineli bir şekilde ziyaret edilmesi.
 
            d-İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca:
                1-Tören boyunca bir sağlık ekibinin hazır bulundurulması.   
 
            e-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce:
            1-17 Mart 2017 Cuma günü saat 09:50’deki Çelenk Sunma Törenine ilçe merkezindeki idareciler,         saat 10:00’daki Anma Programına tüm okul  müdürleri katılacaktır.
            2-Çelenk Sunma Töreninde ve Anma Programında İstiklal Marşımız Afşin Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi  Müzik öğretmeni Evren BARIŞ yönetiminde söylenecektir.
            3-Çelenk Sunma Töreninde Tören Yöneticiliği Afşinbey Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni İbrahim KARAGÖZ,  sunuculuk görevini ise Afşinbey İlkokulu Sınıf Öğretmeni Deniz Bahar KEKEÇ tarafından yürütülecektir
            4-Anma programında sunuculuk görevi  Afşin Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Duygu PINARCI  ve Afşinbey Ortaokulu Türkçe  Öğretmeni Gamze TÜRKÇÜ KOCATAŞ  tarafından yapılacaktır.
            5-Afşin Anadolu Lisesi ve Afşinbey İlkokulu/Ortaokulu tarafından hazırlanacak olan Anma Programı için okul yönetimleri tarafından her türlü tedbir alınacaktır.
 
         F-GENEL HUSUSLAR:
            1-Bu program 4768 Sayılı Kanun ile “18 Mart Şehitler Günü ve 19 Eylül Gaziler Gününde Yapılacak Törenler Hakkında Yönetmelik “ hükümlerine göre hazırlanmış olup, görevlilere tebliğ, halkımıza davetiye niteliğindedir.
            2-Görevli kurum ve kuruluşlar anlaşılmayan hususları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordine edeceklerdir.