AFŞİN İLÇESİ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
98.YIL KUTLAMA PROGRAMI
 
            Milli birlik ve beraberlik duygusuyla güçlenen milli irademizin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu; milli, çağdaş, laik, demokratik ve bağımsız yeni Türk Devletinin doğuşunun 98.yıl dönümü  bütün  ilçe halkının ve özellikle öğrencilerin katılımıyla şevk ve heyecan içerisinde kutlanacaktır.
            Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 08.00’da başlayıp, aynı gün saat 24.00’da sona erecektir. Bayram süresince tüm resmi kurumlar Bayraklarla,  Atatürk posteriyle donatılacaktır.
           
A-ZİYARETLER:
          Kaymakamlık Makamı; Gaziosmanpaşa İlkokulu
Garnizon Komutanlığı; Namık Kemal İlkokulu
Belediye Başkanlığı;     Cumhuriyet Ortaokulu
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü;  Ertuğrul Gazi İlkokulu
Tarafından 20 Nisan 2018 Cuma günü saat 09.00’da sembolik olarak yönetime geçmek üzere ziyaret edilecektir.
B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ:
1-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait çelenk 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 09.30’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
2-Atatürk Anıtına çelengin sunulmasından sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk Büyükleri ve Aziz Şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulacak, müteakiben Afşinbey Ortaokulu Beden Eğitim Öğretmeni İbrahim KARAGÖZ yönetiminde törene  katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.
3-Çelenk Sunma Törenine; İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürleri  ile İlçe Merkezindeki Özel ve Resmi Okul ve Kurum Müdürleri katılacaktır.
4-Ayrıca İlçe merkezindeki ortaokullar ve liseler Bayrak ve Flamaları ile katılacaklardır.
           
C-KUTLAMA TÖRENLERİ:
            1-İlçemizdeki tüm anaokulu,  ilkokul ve ortaokullar “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk’ü  Anma Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’ne uygun olarak Bayram programı hazırlayacaklar ve kendi okullarında uygulayacaklardır.
          2-Bayramı kutlayacak tüm okullarımızda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 98.Yıl Kutlama Törenlerine 23 Nisan 2018  Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacaklardır.
          3-Okul yönetimleri Kutlama Törenlerini okulun yöneticileri ile birlikte, tüm öğretmenler, öğrenciler ve velilerin yoğun katılımını sağlamak için tedbirler alacaklardır.
             4-Kutlama Törenlerinin süresi çocukların yaş grubu, dikkatleri ve ayakta kalacakları süreler hesap edilerek ayarlanacaktır.
            5-Kutlama Törenlerinde yönetmelik uyarınca öğretmen ve öğrenci konuşmalarına, şiirlere, çeşitli gösterilere(Halk oyunları, rontlar, müzikli gösteriler, anasınıfı öğrencilerinin gösterileri, vb.) yer verilebilecektir.
            6-İlçe Kaymakamımız Ali Edip BUDAN ve  protokol üyeleri, 23 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da Gaziosmanpaşa İlkokulunda  yapılacak olan Kutlama Törenine katılacaklardır.
            D-DİĞER ETKİNLİKLER:
            1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasınca okullarda TBMM’nin 98.yıl dönümü ve Atatürk’ün Milli Egemenlik anlayışı ele alınarak çocuklarımıza kavratılacaktır. Ayrıca çocuklara yönelik kitap sergileri düzenlenecek, duvar gazeteleri çıkarılacaktır.
         2-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla “Demokrasi ve 15 Temmuz Milli Mücadele Ruhu” konulu ilçe genelindeki ilkokullar arasında resim, ortaokullar arasında şiir, liseler arasında ise kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Dereceye giren öğrencilere ödülleri Gaziosmanpaşa İlkokulunda yapılacak Kutlama Töreninde verilecektir.
 
E-GÖREVLER
 a-İlçe Emniyet Müdürlüğünce :   23 Nisan 2018 Pazartesi günü Gaziosmanpaşa İlkokulunda yapılacak bayram töreninde okul çevresinde asayiş ve trafik akışının sağlanması.
 
b- İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünce: 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 10.00’ da Gaziosmanpaşa İlkokulunda  yapılacak Kutlama Töreni havanın yağışlı olması halinde, Gençlik Hizmetleri ve  Spor İlçe Müdürlüğü Salonunda yapılacağından, salonun hazır halde bulundurulması,
 
c-Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca: 23 Nisan 2018  Pazartesi günü yapılacak Çelenk Sunma Töreni ve kutlama programının yapılacağı Gaziosmanpaşa İlkokulunda bir sağlık ekibinin hazır bulundurulması, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması.
 d- Belediye Başkanlığınca: Çelenk Sunma Töreninde ve Gaziosmanpaşa İlkokulunda yapılacak kutlama programı için; Ses sistemi Belediye Başkanlığı  elamanları tarafından kurulacaktır.
 
  e-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullarca:      
        1-23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 09.30’ da yapılacak Çelenk Sunma Törenine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile ilçe merkezindeki özel ve resmi okul ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumların müdürleri katılacaklardır. Törene ayrıca ilçe merkezindeki ortaokullar  ve  liseler Bayrak ve Flamaları ile katılacaklardır.
        2- Çelenk Sunma Töreninde İstiklal Marşımız Atatürk Ortaokulu  Müzik öğretmeni Kaan AYHAN yönetiminde törene katılanlar tarafından söylenecek,  Atatürk  Ortaokulundan  bayrağımızı göndere çekmek için 3 öğrenci görevlendirilecektir.
        3-Çelenk Sunma Töreninde sunuculuk görevini Ertuğrul Gazi İlkokulu sınıf öğretmeni Merve ÇALIŞ yapacaktır.
        4-Tören yöneticiliği Afşinbey Ortaokulu  Beden Eğitimi Öğretmeni İbrahim KARAGÖZ tarafından yapılacaktır.
        5-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengini taşımak üzere Ertuğrul Gazi İlkokulundan iki öğretmen görevlendirilecektir.
        6- Tüm ilkokul ve ortaokullarımız okul ve çevresini bayraklarla, Atatürk posterleriyle ve dövizlerle süsleyeceklerdir.
           
         F-GENEL HUSUSLAR:
1-Okul binaları, bahçeleri ve Atatürk büstleri bayraklarla ve çiçeklerle süslenecek, öğrencilerin hafta boyunca bayram havası yaşamaları sağlanacaktır. Okullarda öğretmenler hafta boyunca işleyecekleri derslerde ve sosyal faaliyetlerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemine değinecekler ve bu bilinci hafta boyunca canlı tutacaklardır.
2-Havanın yağışlı olması halinde Kutlama Programı İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ait Spor Salonunda aynı saatte yapılacaktır.
3-Bu program; 5899 sayılı ulusal bayram Cumhuriyet Bayramı ve Resmi Bayramlar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı ile mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerin kutlanmasını sağlamak amacıyla yapılacak törenler yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.  Program;  Görevlilere emir,  Halkımıza da davetiye niteliğindedir.