AFŞİN İLÇESİ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
97.YIL KUTLAMA  PROGRAMI
 
            Milli birlik ve beraberlik duygusuyla güçlenen milli irademizin temsil ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurtuluşunu; milli, çağdaş, laik, demokratik ve bağımsız yeni Türk Devletinin doğuşunun 97.Yıl dönümü bütün ilçe halkının ve özellikle öğrencilerin katılımıyla şevk ve heyecan içerisinde kutlanacaktır.
            Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 08.00’da başlayıp, aynı gün saat 24.00’da sona erecektir. Bayram süresince tüm resmi kurumlar Bayraklarla, Atatürk posteriyle donatılacaktır.
           
         A-ZİYARETLER:
         Kaymakamlık Makamı, Arıtaş Ortaokulu
Garnizon Komutanlığı, Altunelma İlkokulu
Belediye Başkanlığı, Afşin İmam Hatip Ortaokulu
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çobanbeyli Cumhuriyet İlkokulu
tarafından 21 Nisan 2017 Cuma günü saat 09.00’da sembolik olarak yönetime geçmek üzere ziyaret edilecektir.
 
         B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ:
         1-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait çelenk saat 09.30’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
         2-Atatürk Anıtına çelengin sunulmasından sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk Büyükleri ve Aziz Şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulacak, müteakiben Afşin Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Evren BARIŞ yönetiminde törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.
         3-Çelenk Sunma Törenine Tüm Kurum Amirleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ile İlçe Merkezindeki Özel ve Resmi Okul ve Kurumların Yöneticileri katılacaktır.
            4-Ayrıca İlçe merkezindeki ilkokul ve ortaokullar Bayrak ve Flamaları ile katılacaklardır.
           
        
         C-KUTLAMA TÖRENLERİ:
             1-İlçemizdeki tüm anaokulu,  ilkokul ve ortaokullar “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürkü Anma Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’ne uygun olarak Bayram programı hazırlayacaklar ve kendi okullarında uygulayacaklardır.
          2-Bayramı kutlayacak tüm okullarımızda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 97.Yıl Kutlama Törenlerine 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayacaklardır.
          3-Okul Yönetimi Kutlama Törenlerini okulun yöneticileri ile birlikte, tüm öğretmenler, öğrenciler ve velilerin yoğun katılımını sağlamak için tedbirler alacaklardır.
             4-Kutlama Törenlerinin süresi çocukların yaş grubu, dikkatleri ve ayakta kalacakları süreler hesap edilerek ayarlanacaktır.
            5-Kutlama Törenlerinde yönetmelik uyarınca öğretmen ve öğrenci konuşmalarına, şiirlere, çeşitli gösterilere(Halk oyunları, rontlar, müzikli gösteriler,anasınıfı öğrencilerinin gösterileri, ..)yer verilebilecektir.
            6-İlçe Kaymakamımız beraberinde protokol üyeleri ile Mustafa Kemal İlkokulunda yapılacak olan Kutlama Törenine katılacaktır.
 
            D-DİĞER ETKİNLİKLER:
            1-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasınca okullarda TBMM’nin 97.Yıl dönümü ve Atatürk’ün Milli Egemenlik anlayışı ele alınarak çocuklarımıza kavratılacaktır. Ayrıca çocuklara yönelik kitap sergileri düzenlenecek, duvar gazeteleri çıkarılacaktır.
         2-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İlçe genelindeki ilkokullar arasında resim, ortaokullar arasında şiir, liseler arasında ise kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Dereceye giren öğrencilere ödülleri Mustafa Kemal İlkokulundaki Kutlama Töreninde verilecektir.
   
      
                       
 
         
  E-GÖREVLER
                 
                 a-Emniyet Müdürlüğünce :
                 23 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak bayram töreninde okul çevrelerinde asayişin sağlanması.
      
                 b-Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce:
                 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’ da Mustafa Kemal İlkokulunda yapılacak Kutlama Töreni havanın yağışlı olması halinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor  İlçe Müdürlüğü Salonunda yapılacağından, salonun hazır halde bulundurulması, 
                 c-Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca:
                 23 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Çelenk Sunma Töreni ve kutlama programının yapılacağı Mustafa Kemal İlkokulunda bir sağlık ekibinin hazır bulundurulması, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması.
                  d- Belediye Başkanlığınca:
                  Ses Sistemi Belediye Başkanlığı  elamanları tarafından kurulacaktır.
 
                 e-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullarca:
                 1-23 Nisan 2017 Pazar günü saat 09.30’ da yapılacak Çelenk Sunma Törenine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile ilçe merkezindeki özel ve resmi okul ve kurumların yöneticileri katılacakladır. Törene ayrıca ilçe merkezindeki ilkokullar ve ortaokullar bayrak ve flamaları ile katılacaklardır.
                  2-Çelenk Sunma Töreninde İstiklal Marşımız Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Evren BARIŞ yönetiminde törene katılanlar tarafından söylenecek, Afşinbey Ortaokulundan  bayrağımızı göndere çekmek için 3 öğrenci görevlendirilecektir.
                 3-Çelenk Sunma Töreninde sunuculuk ve İstiklal Marşını söyletme görevini Afşin Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Evren BARIŞ yapacaktır.
                 4-Tören yöneticiliği Afşinbey Ortaokulu  Beden Eğitimi Öğretmeni İbrahim KARAGÖZ  tarafından yapılacaktır.
                 5-Tüm ilkokul ve ortaokullarımız okul ve çevresini bayraklarla, Atatürk posterleriyle ve dövizlerle süslenecektir.
                           
                   F-GENEL HUSUSLAR:
                   1-Okul binaları, bahçeleri ve Atatürk büstleri bayraklarla ve çiçeklerle süslenecek, öğrencilerin hafta boyunca bayram havası yaşamaları sağlanacaktır. Okullarda öğretmenler hafta boyunca işleyecekleri derslerde ve sosyal faaliyetlerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemine değinecekler ve bu bilinci hafta boyunca canlı tutacaklardır.
                   2-Havanın yağışlı olması halinde Kutlama Programı İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ait spor salonunda aynı saatte yapılacaktır.
                     
                     NOT: PROGRAM, GÖREVLİLERE EMİR, HALKIMIZA DAVETİYE NİTELİĞİNDEDİR.